INCENDII IN PRAHOVA

27 Apr 2018 07:15
INCENDII IN PRAHOVA
În ultimele 24 de ore, echipajele de intervenţie din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “Şerban Cantacuzino” al judeţului Prahova au fost solicitate să intervină pentru gestionarea următoarelor evenimente:

11.03.2015, ora 22:52 – incendiu casă particulară
În comuna Săhăteni, sat Vintileanca, echipajele de pompieri au intervenit cu două autospeciale de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu izbucnit la o casă particulară.
Au ars:mobilierul din trei camere și acoperișul construit din lemn pe o suprafață de aproximativ 60 mp.
Cauza probabilă: efect termic – coș de fum amplasat ori neprotejat termic față de materiale combustibile.

11.03.2015, ora 18:12 – incendiu vegetaţie uscată
În localitatea Băicoi, strada Horia, echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu de vegetaţie uscată.
A ars vegetaţia uscată pe o suprafaţă de aproximativ 100 mp.
Cauza probabilă: flacără – folosirea intenționată a sursei de aprindere pentru a generea incendiul.

11.03.2015, ora 19:11 – incendiu vegetaţie uscată
În comuna Valea Călugărească, sat Vârfurile, echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu de vegetaţie uscată.
A ars vegetaţia uscată pe o suprafaţă de aproximativ 1,6 ha.
Cauza probabilă: jar sau scântei – fumatul în locuri nepermise sau în locuri neprotejate corespunzător.

11.03.2015, ora 18:51 – incendiu vegetaţie uscată
În comuna Drajna, sat Ogretin, echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu de vegetaţie uscată.
A ars vegetaţia uscată pe o suprafaţă de aproximativ 4 ha.
Cauza probabilă: flacără – foc deschis în spații deschise.

11.03.2015, ora 12:07 – incendiu vegetaţie uscată
În comuna Gura Vitioarei, sat Copăceni, echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu de vegetaţie uscată.
A ars vegetaţia uscată pe o suprafaţă de aproximativ 4000 mp.
Cauza probabilă: flacără – foc deschis în spații deschise.


11.03.2015, ora 16:09 – incendiu vegetaţie uscată
În comuna Apostolache, sat Udrești, echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu de vegetaţie uscată.
A ars vegetaţia uscată pe o suprafaţă de aproximativ 4,5 ha.
Cauza probabilă: flacără – foc deschis în spații deschise.

11.03.2015, ora 12:06 – incendiu vegetaţie uscată
În localitatea Boldești Scăieni, cartier Seciu, echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu de vegetaţie uscată.
A ars vegetaţia uscată pe o suprafaţă de aproximativ 1,6 ha.
Cauza probabilă: flacără – foc deschis în spații deschise.

11.03.2015, ora 08:13 – incendiu casă particulară
În comuna Dumbrăvești, Plopeni Sat, echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu izbucnit la o casă particulară.
A ars funinginea din interiorul coșului de fum.
Cauza probabilă: efect termic – coș de fum necurățat de funingine.


Echipajele SMURD au intervenit în 48 cazuri de urgenţă medicală. În toate cazurile, paramedicii au acordat primul ajutor medical calificat, persoanele fiind monitorizate şi transportate la Unitatea de Primiri Urgenţe, în vederea acordării îngrijirilor medicale de specialitate.