ISU - ARDE VEGETATIA USCATA

24 Nov 2017 20:30
ISU - ARDE VEGETATIA USCATA
În ultimele 24 de ore, echipajele de intervenţie din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “Şerban Cantacuzino” al judeţului Prahova au fost solicitate să intervină pentru gestionarea următoarelor evenimente:

18.03.2015, ora 12:29 – incendiu vegetaţie uscată
În Starchiojd, sat Brădet, echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu de vegetaţie uscată și litieră.
Au ars: vegetaţia uscată și litieră pe o suprafaţă totală de aproximativ 1,4 ha.
Cauza probabilă: flacără – foc deschis în spații deschise.

18.03.2015, ora 12:40 – incendiu vegetaţie uscată
În localitatea Albești-Paleologu – DN1B , echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu de vegetaţie uscată.
A ars vegetaţia uscată pe o suprafaţă de aproximativ 1000 mp.
Cauza probabilă: flacără – foc deschis în spații deschise.

18.03.2015, ora 13:55 – incendiu vegetaţie uscată
În comuna Valea Călugărească, sat Schiau, echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu de vegetaţie uscată.
A ars vegetaţia uscată pe o suprafaţă de aproximativ 10 ha.
Cauza probabilă: flacără – foc deschis în spații deschise.

18.03.2015, ora 13:55 – incendiu anexă vegetaţie uscată
În comuna Bănești, echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu de vegetaţie uscată.
A ars vegetaţia uscată pe o suprafaţă de aproximativ 5000 mp.
Cauza probabilă: flacără – foc deschis în spații deschise.


18.03.2015, ora 16:14 – incendiu vegetaţie uscată
În comuna Apostolache, sat Udrești, echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu de vegetaţie uscată.
A ars vegetaţia uscată pe o suprafaţă de aproximativ 300 mp.
Cauza probabilă: flacără – foc deschis în spații deschise.

18.03.2015, ora 16:59 – incendiu vegetaţie uscată
În orașul Mizil, DJ 102K, echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu de vegetaţie uscată.
A ars vegetaţia uscată pe o suprafaţă de aproximativ 2 ha.
Cauza probabilă: flacără – foc deschis în spații deschise.

18.03.2015, ora 17:12 – incendiu vegetaţie uscată
În comuna Râfov, autostrada A3 km 53, echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu de vegetaţie uscată.
A ars vegetaţia uscată pe o suprafaţă de aproximativ 80 mp.
Cauza probabilă: flacără – foc deschis în spații deschise.

18.03.2015, ora 18:52 – incendiu vegetaţie uscată
În orașul Mizil, zona Valea Mantei, echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu de vegetaţie uscată.
A ars vegetaţia uscată pe o suprafaţă de aproximativ 4 ha.
Cauza probabilă: flacără – foc deschis în spații deschise.


18.03.2015, ora 19:08 – incendiu vegetaţie uscată
În localitatea Breaza, sat Văleanca - jud. Buzău, echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu de vegetaţie uscată.
A ars vegetaţia uscată pe o suprafaţă de aproximativ 1,5 ha.
Cauza probabilă: flacără – foc deschis în spații deschise.


18.03.2015, ora 19:11 – incendiu vegetaţie uscată
În comuna Gura Vitioarei, sat Fundeni, echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu de vegetaţie uscată.
A ars vegetaţia uscată pe o suprafaţă de aproximativ 1,5 ha.
Cauza probabilă: flacără – foc deschis în spații deschise.


18.03.2015, ora 19:17 – incendiu vegetaţie uscată
În comuna Scorțeni, sat Bordenii Mici, echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu de vegetaţie uscată.
A ars vegetaţia uscată pe o suprafaţă de aproximativ 4 mp.
Cauza probabilă: flacără – foc deschis în spații deschise.





18.03.2015, ora 19:36 – incendiu vegetaţie uscată
În comuna Chiojdeanca, echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu de vegetaţie uscată.
A ars vegetaţia uscată pe o suprafaţă de aproximativ 2 ha.
Cauza probabilă: flacără – foc deschis în spații deschise.

Echipajele SMURD au intervenit în 30 cazuri de urgenţă medicală. În toate cazurile, paramedicii au acordat primul ajutor medical calificat, persoanele fiind monitorizate şi transportate la Unitatea de Primiri Urgenţe, în vederea acordării îngrijirilor medicale de specialitate.
FOTO: ZIARULOVAL.RO