ISU PRAHOVA: BULETIN INFORMATIV

16 Mar 2015 13:28
ISU PRAHOVA: BULETIN INFORMATIV
În ultimele 72 de ore, echipajele de intervenţie din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “Şerban Cantacuzino” al judeţului Prahova au fost solicitate să intervină pentru gestionarea următoarelor evenimente:

13.03.2015, ora 14:57 – asistență persoană supraponderală
În comuna Brebu, sat Pietriceaua, echipajele de pompieri au acționat pentru a asista un bărbat, în vărstă de 76 de ani, care a fost transportat din dormitor la ambulanță.

13.03.2015, ora 17:50 – incendiu vegetaţie uscată
În localitatea Jugureni, echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu de vegetaţie uscată.
A ars vegetaţia uscată pe o suprafaţă de aproximativ 3 ha.
Cauza probabilă: flacără – foc deschis în spații deschise.

13.03.2015, ora 15:54 – incendiu vegetaţie uscată
În localitatea Boldești Scăieni, Crama Seciu, echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu de vegetaţie uscată.
A ars vegetaţia uscată pe o suprafaţă de aproximativ 2,5 ha.
Cauza probabilă: flacără – foc deschis în spații deschise.

13.03.2015, ora 14:03 – incendiu vegetaţie uscată
În localitatea Boldești Scăieni, Crama Seciu, echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu de vegetaţie uscată.
A ars vegetaţia uscată pe o suprafaţă de aproximativ 2 ha.
Cauza probabilă: flacără – foc deschis în spații deschise.

14.03.2015, ora 16:35 – incendiu anexă gospodărească
În comuna Bărcănești, sat Românești, echipajele de pompieri au intervenit cu două autospeciale de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu izbucnit la o anexă gospodărească.
Au ars: acoperișul anexei construit din lemn pe o suprafață de aproximativ 20 mp, aparatura electrică și mobilierul.
Cauza probabilă: scurtcircuit electric – conductori electrici improvizați.



15.03.2015, ora 18:40 – incendiu vegetaţie uscată
În comuna Lipănești – DN1 A, echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu de vegetaţie uscată.
A ars vegetaţia uscată pe o suprafaţă de aproximativ 1000 mp.
Cauza probabilă: jar sau scântei – fumatul în locuri nepermise sau în locuri neprotejate corespunzător.

15.03.2015, ora 17:16 – incendiu vegetaţie uscată
În localitatea Urlați, echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu de vegetaţie uscată.
Au ars:vegetaţia uscată pe o suprafaţă de aproximativ 2000 mp, lăstăriș și mărăciniș.
Cauza probabilă: flacără – foc deschis în spații deschise.

15.03.2015, ora 20:17 – incendiu vegetaţie uscată
În localitatea Urlați, str. Jercălăi, echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu de vită de vie.
Au ars:aproximativ 100 kg deșeuri de viță de vie și 1,5 ml lemn de foc.
Cauza probabilă: flacără – crearea intenționată sau din culpă a condițiilor pentru a genera incendiul.

15.03.2015, ora 16:47 – incendiu deșeuri
În comuna Ciorani, sat Cioranii de Sus, echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu de deșeuri menajere.
Au ars:aproximativ 5 tone gunoi menajer.
Cauza probabilă: flacără – foc deschis în spații deschise.


16.03.2015, ora 00:34 – incendiu canton silvic
În localitatea Comarnic, echipajele de pompieri au intervenit cu patru autospeciale de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu izbucnit la o anexă canton silvic.
Au ars: acoperișul anexei construit din lemn pe o suprafață de aproximativ 150 mp, 1350 kg. furaje, 3 mc. lemn și aparatură electrocasnică.
Cauza probabilă: efect termic – coș de fum amplasat ori neprotejat termic față de materiale combustibile.