ISU PRAHOVA:UNDE AU INTERVENIT POMPIERII

09 Mar 2015 18:02
ISU PRAHOVA:UNDE AU INTERVENIT POMPIERII
În ultimele 72 de ore, echipajele de intervenţie din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “Şerban Cantacuzino” al judeţului Prahova au fost solicitate să intervină pentru gestionarea următoarelor evenimente:



06.03.2015, ora 20:46 – incendiu coș de fum
În localitatea Gorgota, sat Potigrafu, echipajele de pompieri au intervenit cu două autospeciale de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu izbucnit la un coș de fum.
S-a degradat tavanul pe o suprafață de aproximativ 2 mp;
Cauza probabilă: jar sau scântei – coș de fum necurățat de funingine.


07.03.2015, ora 02:34 – incendiu casă particulară
În localitatea Păcureți, sat Matița, echipajele de pompieri au intervenit cu două autospeciale de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu izbucnit la o casă particulară.
A ars acoperișul casei pe o suprafaţă de aproximativ 60 mp;
Cauza probabilă: efect termic – coș de fum amplasat ori neprotejat termic față de materialele combustibile.

07.03.2015, ora 11:30 – deblocare ușă
În municipul Ploiești, str. Înfrățirii, echipajele de pompieri au intervenit pentru deblocarea ușii unui imobil unde a fost găsit un bărbat în vărstă de 80 de ani, cunoscut cu probleme medicale. Persoana a fost preluată de către un echipaj SAJ Prahova.


07.03.2015, ora 13:15 – degajare persoană decedată
În orașul Plopeni – zona Parc Industrial, echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru degajarea unei persoane gasită decedată într-un canal tehnologic.


07.03.2015, ora 13:03 – asigurare zonă accident rutier
În municipiul Ploiești, Str. Rudului, echipajele de pompieri au intervenit pentru asigurarea zonei la un accident rutier produs între două autoturisme.
S-a acționat pentru deconectarea bornelor de acumulatori și asigurarea zonei.


07.03.2015, ora 13:46 – transport perosană supraponderală
În municipiul Ploiești, strada Toma Socolescu, echipajele de pompieri au intervenit pentru a transporta o femeie în vărstă de 62 de ani cunoscută cu probleme medicale, din locuință la ambulanța SAJ Prahova.


08.03.2015, ora 03:55 – incendiu vegetaţie uscată
În comuna Chiojdeanca, echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu de vegetaţie uscată.
A ars vegetaţia uscată pe o suprafaţă de aproximativ 2 ha.
Cauza probabilă: flacără – foc deschis în spaţii deschise.


08.03.2015, ora 05:02 – incendiu anexă gospodărească
În orașul Comarnic, Str. Podul Vârtos, echipajele de pompieri au intervenit cu trei autospeciale de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu izbucnit la o anexă gospodărească - grajd.
Au ars: anexa pe o suprafaţă de aproximativ 50 mp și 8 animale (purcei de cca. 20 kg.)
Cauza probabilă: efectul termic al curentului electric – echipamente de iluminat electric improvizate.


08.03.2015, ora 10:01 – degajare persoană
În comuna Albești Paleologu, DN1B, echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru degajarea unei persoane suită pe un stâlp de curent electric, de la o înălțime de aprox. 4m.


08.03.2015, ora 11:52 – incendiu locuințe
În municipiul Ploiești, str. Sevastopol, echipajele de pompieri au intervenit cu patru autospeciale de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu izbucnit la două locuințe.
Au ars acoperișurile celor două imobile pe o suprafață totală de aprox. 100 mp, mobilier, bunuri de uz casnic.
Cauza probabilă: alte surse – căldură (radiație) solară acumulată, concentrată ori reflectată.


08.03.2015, ora 12:38 – incendiu vegetaţie uscată
În orașul Boldești-Scăieni, Str. Morii, echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu de vegetaţie uscată.
A ars vegetaţia uscată pe o suprafaţă de aproximativ 1,5 ha.
Cauza probabilă: flacără – folosirea intenționată a sursei de aprindere pentru a genera incendiul.



08.03.2015, ora 16:42 – incendiu vegetaţie uscată
În comuna Apostolache, echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu de vegetaţie uscată.
A ars vegetaţia uscată pe o suprafaţă de aproximativ 3 ha.
Cauza probabilă: flacără – foc deschis în spații deschise.


08.03.2015, ora 18:03 – incendiu vegetaţie uscată
În orașul Urlați, echipajele de pompieri au intervenit cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu de vegetaţie uscată.
A ars vegetaţia uscată pe o suprafaţă de aproximativ 10 ha.
Cauza probabilă: flacără – foc deschis în spații deschise.


08.03.2015, ora 13:03 – asigurare zonă accident rutier
În municipiul Ploiești, Str. Strandului, echipajele de pompieri au intervenit pentru asigurarea zonei la un accident rutier produs între două autoturisme.
S-a acționat pentru deconectarea bornelor de acumulatori și asigurarea zonei.


08.03.2015, ora 22:10 – incendiu casă particulară
În comuna Ceptura, sat Malu Roșu, echipajele de pompieri au intervenit cu două autospeciale de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu izbucnit la o casă particulară.
Au ars: acoperișul casei pe o suprafață de aproximativ 100 mp, mobilier, anexe gospodărești pe o suprafață totala de cca. 40 mp, lemn de foc aprox. 3 mc.
Cauza probabilă: jar sau scântei – coș de fum necurațat de funingine.

Echipajele SMURD au intervenit în 96 cazuri de urgenţă medicală. În toate cazurile, paramedicii au acordat primul ajutor medical calificat, persoanele fiind monitorizate şi transportate la Unitatea de Primiri Urgenţe, în vederea acordării îngrijirilor medicale de specialitate.
foto: adevarul.ro