Rezultatele înregistrate în sesiunea iunie 2025 a Evaluării Naționale (EN VIII) au fost publicate î urmă cu puțin timp, pe site-ul dedicat, pe site-urile inspectoratelor școlare județene și în unitățile de învățământ/centrele de examen.
La nivelul județului Prahova a fost înregistrată o singură medie de 10, obținută de un absolvent Școlii Gimnaziale "Cănuță Ionescu " din Urlați.
Rata de promovabilitate a fost de 88.1%.
Potrivit unui comunicat de presă al Ministerului Educației, lucrările scrise pot fi vizualizate astăzi, între orele 14:00 - 18:00, interval în care pot fi depuse și contestațiile. Acest proces se derulează și în perioada 4 - 5 iulie.
Elevii pot solicita vizualizarea lucrării/lucrărilor, potrivit procedurii aprobate de către Comisia Națională. La vizualizarea lucrării/lucrărilor, elevii trebuie să fie însoțiți obligatoriu de un părinte/reprezentant legal. Depunerea contestațiilor nu este condiționată de vizualizarea lucrărilor, însă în situația în care se optează pentru contestarea notei/notelor, elevii completează, semnează și depun/transmit și o declarație-tip în care se menționează că sunt informați cu privire la faptul că nota rezultată în urma reevaluării poate modifica nota inițială, prin creștere sau descreștere, după caz. Documentele sunt semnate și de către părinții/reprezentanții legali ai elevilor.
Rezultatele finale vor fi afișate joi, 10 iulie.