Polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Prahova au desfășurat, în noaptea de 15/16 mai a.c., o acțiune amplă pentru creșterea siguranței rutiere și prevenirea accidentelor de circulație, în colaborare cu specialiști ai Registrului Auto Român (RAR), în municipiul Ploiești.
Activitățile au vizat atât verificarea stării tehnice a autovehiculelor, cât și monitorizarea fenomenului moto, în contextul intensificării prezenței motocicletelor în trafic odată cu debutul sezonului cald.
Polițiștii au urmărit respectarea normelor legale privind modificările aduse vehiculelor, nivelul de zgomot produs, precum și condițiile tehnice necesare circulației în siguranță pe drumurile publice.
În cadrul acțiunii au fost verificate aproximativ 50 de autovehicule și motociclete, iar pentru abaterile constatate au fost aplicate 25 de sancțiuni contravenționale. Cele mai multe dintre acestea au vizat modificări neomologate și defecțiuni tehnice care puneau în pericol siguranța participanților la trafic.
De asemenea, ca măsură complementară, polițiștii au reținut 4 certificate de înmatriculare, până la remedierea deficiențelor constatate și efectuarea verificărilor tehnice prevăzute de lege.
Polițiștii rutieri vor continua astfel de acțiuni și în perioada următoare, pentru combaterea comportamentelor care pot afecta siguranța rutieră și pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță pe drumurile publice.