Restricție parțială de trafic pe DN1, în zona Comarnic, din cauza unei alunecări de teren

04 Dec 2025 06:30
Circulația pe Drumul Național 1 (E60), în zona orașului Comarnic, este afectată de o restricție parțială de trafic pe sensul Brașov – Ploiești, la kilometrul 111+430, după ce o posibilă alunecare de teren a fost semnalată în spațiul public.

"Ca urmare a apariției în spațiul public a unor informații privind o posibilă alunecare de teren ce ar putea afecta circulația pe DN1 (E60), în zona orașului Comarnic, polițiștii rutieri din cadrul Serviciului Rutier împreună cu reprezentanți ai Secției de Drumuri Naționale Ploiești – District Sinaia, au efectuat verificări la fața locului.

În urma acestora, s-a constatat că alunecarea de teren s-a produs la partea de terasament, în zona kilometrului 111+430 m, fără a afecta în prezent partea carosabilă. O porțiune de teren situată sub structura drumului s-a deplasat către albia râului Prahova, iar specialiștii Secției de Drumuri Naționale Ploiești – District Sinaia, au apreciat că fenomenul ar putea evolua, existând riscul de a afecta stabilitatea carosabilului și siguranța traficului.

Pentru protejarea drumului public și pentru prevenirea oricărui pericol pentru participanții la trafic, a fost instituită o restricție parțială de circulație pe banda sensului de mers Brașov – Ploiești, în zona km 111+430 m, măsura fiind semnalizată corespunzător.

Recomandăm conducătorilor auto să manifeste prudență în zonă, să respecte semnalizarea rutieră temporară și indicațiile polițiștilor rutieri", au transmis reprezentanții Poliției Prahova.

COMENTARII

COMENTEAZA SI TU



Ultimele comentarii
Eu sun putin majora...insa vreau sa vin sa ma joc sa imi aduc aminte...ma primiti? faceti si pt adulti....! oricum laudabila initiativa in orasul unde am invatat sa schiez de la 5 ani.....Sinaia....impresionant
Concluzie- acum nu mai puteți goli apa din lacul Paltinu, adica trebuie să asteptați să ajungă nivelul la puțul deversare.Asta se poate întâmpla când va dori natura! Eu cred că trebuie să vă asumați riscul și să încercați să deschideți GF1, altfel vom avea apă de Paște! Simplu- hidrocentrala nu poate uzina apa ,GF2 blocată,puțul de deversare este deasupra apei....așa că....! Bazinul din Luna Mare nu trebuia să fie plin? Pentru asta a fost făcut -să fie apa de rezerva pentru aceste situatii! Deci- cineva nu și-a făcut temele!
Ok,vorbe,vorbe, explicații.....concret dacă nu stă ploaia o săptămână,nu puteți da drumul apei, bătaie de joc pentru comunitate.....
Durata de așteptare cu aproximație până la întrarea în catedrală?
Am dori această prelungire, dacă se poate, să fie până pe 15 noiembrie 2025 ptr. județul Prahova vb. în numele unui grup de trei autocare din Ploiești, care vom veni pe 12 noiembrie, 13 și 14 noiembrie. Vă mulțumesc!
Curs valutar
EUR Euro 4.9767 -0.0001
USD Dolarul SUA 4.5780 0.0075
GBP Lira sterlina 5.8200 0.0121
CHF Francul elvetian 5.2672 0.0041
XAU Gramul de aur 298.0198 0.5677