Spectacolele Teatrului „Toma Caragiu”, în perioada 5 - 11 ianuarie

05 Jan 2026 16:30
Teatrul „Toma Caragiu” deschide noul an cu o serie de spectacole ce readuc pe scenă energia, umorul și frumusețea dramaturgiei, clasică sau contemporană, românescă sau internațională. Publicul este invitat să descopere povești pline de vervă, tensiune comică și situații imprevizibile, iar cei mici se vor putea bucura de un spectacol din care vor învăța că bunătatea și curajul primesc întotdeauna răsplata cuvenită.

GÂLCEVILE DIN CHIOGGIA – vineri, 9 ianuarie, ora 18.30, sala Teatrului „Toma Caragiu”
„Este povestea amuzantă și plină de culoare a certurilor dintre două grupuri de pescari din orășelul Chioggia, aflat pe țărmul Adriaticii, în laguna venețiană. Intrigi amoroase, povești de dragoste trăite cu pasiune și intensitate, cum numai italienii știu, încurcături de tot felul. (…) Deși scrisă în alte timpuri, piesa lui Goldoni nu și-a pierdut farmecul și nici actualitatea, redând cu acuratețe gâlcevile, pasiunile năvalnice, intrigile, umorul unui mediu nealterat, simplu, în care totul se sfârșește cu bine.” (Raluca Tulbure, Revista „Teatrul azi”)
ACASĂ LA TATA – sâmbătă, 10 ianuarie, ora 18.30, sala Teatrului „Toma Caragiu”
„Acasă la tata” surprinde, cu delicatețe și sinceritate, viața de zi cu zi, pendulând continuu între aparență și esență. În spatele gesturilor obișnuite și al rutinei care pare să curgă uniform se ascunde, de fapt, o realitate uneori amară, dar pigmentată cu accente ludice. Personajele sunt suflete rătăcite într-o lume ce pare să-și fi pierdut direcția si caută, fiecare în felul său, un reper, o ancoră, un motiv care să le confirme că drumul lor nu este zadarnic. Marcate de neîmpliniri, dar încă animate de speranță, ele încearcă să se desprindă de banalul care le înconjoară, de monotonia ce le nivelează visele și de plafonarea ce le amenință identitatea, fiind ghidate de dorința profundă de a găsi un loc în care să se poată simți, cu adevărat, „acasă”.
GAIȚELE – duminică, 11 ianuarie, ora 18.30, sala Teatrului „Toma Caragiu”
O radiografie dulce-amară ce surprinde, cu sarcasm și luciditate, degradarea morală a unei lumi incapabile să țină pasul cu schimbarea. Spectacolul pendulează între comic și dramatic, aducând în prim-plan o familie măcinată de vanități, bârfe și mici răutăți cotidiene, dar și un triunghi amoros în care personajele caută neîncetat iubirea, fără a reuși să o trăiască pe deplin. Această reprezentație este Sold Out.
FATA MOȘULUI ȘI FATA BABEI – duminică, 11 ianuarie, ora 11.00, sala Teatrului de Animație Imaginario
Transpunerea scenică a uneia dintre cele mai îndrăgite povești ale lui Ion Creangă, „Fata moșului și fata babei”, readuce în fața publicului farmecul basmului tradițional românesc. Prin intermediul celor două personaje principale antagonice, spectacolul vorbește, cu sensibilitate și umor, despre răbdare, bunătate și generozitate, valori care, în lumea poveștilor, dar și în viața de zi cu zi, nu rămân niciodată nerăsplătite. În același timp, montarea demonstrează că, oricât de multe încercări ar apărea în cale, binele câștigă întotdeauna, iar adevărul și puritatea sufletească sunt cele care dăinuie.
Biletele se găsesc la Agenția de Bilete a Teatrului „Toma Caragiu” Ploiești, telefon 0244.522.774 sau online, accesând secțiunea Program spectacole de pe site-ul www.teatruploiesti.ro.

COMENTARII

COMENTEAZA SI TU



Ultimele comentarii
Eu sun putin majora...insa vreau sa vin sa ma joc sa imi aduc aminte...ma primiti? faceti si pt adulti....! oricum laudabila initiativa in orasul unde am invatat sa schiez de la 5 ani.....Sinaia....impresionant
Concluzie- acum nu mai puteți goli apa din lacul Paltinu, adica trebuie să asteptați să ajungă nivelul la puțul deversare.Asta se poate întâmpla când va dori natura! Eu cred că trebuie să vă asumați riscul și să încercați să deschideți GF1, altfel vom avea apă de Paște! Simplu- hidrocentrala nu poate uzina apa ,GF2 blocată,puțul de deversare este deasupra apei....așa că....! Bazinul din Luna Mare nu trebuia să fie plin? Pentru asta a fost făcut -să fie apa de rezerva pentru aceste situatii! Deci- cineva nu și-a făcut temele!
Ok,vorbe,vorbe, explicații.....concret dacă nu stă ploaia o săptămână,nu puteți da drumul apei, bătaie de joc pentru comunitate.....
Durata de așteptare cu aproximație până la întrarea în catedrală?
Am dori această prelungire, dacă se poate, să fie până pe 15 noiembrie 2025 ptr. județul Prahova vb. în numele unui grup de trei autocare din Ploiești, care vom veni pe 12 noiembrie, 13 și 14 noiembrie. Vă mulțumesc!
Curs valutar
EUR Euro 4.9767 -0.0001
USD Dolarul SUA 4.5780 0.0075
GBP Lira sterlina 5.8200 0.0121
CHF Francul elvetian 5.2672 0.0041
XAU Gramul de aur 298.0198 0.5677