Primăria Lipănești va înființa o grădiniță cu program prelungit, în localitate. Contractul de finanțare a fost deja semnat " vezi cum va arăta clădirea

10 Jan 2018 16:45
Primăria comunei prahovene Lipănești a semnat la finalul anului trecut două contracte pentru finanțarea prin Programul Național de Dezvoltare Locală a două proiecte importante pentru comunitate. Unul dintre acestea presupune înființarea, în localitate, a unei grădinițe cu program prelungit în care vor învăța 20 de copii. Clădirea va avea o suprafață de 532 m² la sol și va presupune, printre altele, pe lângă sala de clasă și un dormitor, o bucătărie, izolator, vestiare și spălător.
Investiția se ridică la 1.900.000 de lei, din care 1.300.000 provin de la guvern, iar restul de 600.000 de lei din bugetul local al primăriei. Contractul de finanțare a fost semnat la finalul decembrie, iar acum urmează procedura de proiectare și execuție. Astfel, lucrările ar putea demara chiar în primăvară.


COMENTARII

64x64

gabi

Este simplu sa faci o grainita pentru 20 de copii (teoretic) , decat sa faci o canalizare cu fonduri europene , pentru toata comuna.

COMENTEAZA SI TU



Ultimele comentarii
Va multumesc
Nu doar conductele trebuie schimbate în spital, personalul medical care habar nu are sa își facă treaba vor doar bani și atit, nu mai lucrează nimeni în interesul pacientului, exemplu am fost cu fetita pentru o radiografie la coloana fetita având scolioza și aveam un control la un medic care vine din București o data la câteva luni, pai am plătit consultația copilei și ce sa vedeți ca pe sidiul care ni sa dat de la radiografie era o adunare generala se vedeau toate la grămadă coaste cu coloana, nu am rezolvat nimic ca na fost bun sidiul am plătit banii degeaba și întreb cine ne da banii înapoi cine ne da banii pentru următorul control cine răspunde de acești angajați? Poate îmi răspunde cine sper
Moștenește pe tatăl lui.Inteligenta și educatie
Pe DN1 B , degaba sunt separatoare daca trecerile de pietonii nu sunt iluminate calumea .....de la Bucov pana la Chitorani o trecere nu e iluminata cum trebui!
Poate intrati cu acest sistem si in interiorul orașului Băicoi, pe Str.Republicii, sa vedeți cu ce viteza trec masinile de mare tonaj, peste limitatoarele de viteza, montate ca sa ne strice structura de rezistenta a caselor, nu pentru micsorarea vitezei. Poate, intr-o zi luați măsuri, până nu cad casele pe noi. Poate intr-o zi invatati sa preveniti si sa remediati anumite acțiuni.
Curs valutar
EUR Euro 4.9767 -0.0001
USD Dolarul SUA 4.5780 0.0075
GBP Lira sterlina 5.8200 0.0121
CHF Francul elvetian 5.2672 0.0041
XAU Gramul de aur 298.0198 0.5677