Sedinte suspendate si la Judecatoria Ploiesti. Anuntul instantei

27 Feb 2019 14:03
Sedinte suspendate si la Judecatoria Ploiesti. Anuntul instantei
Pe ordinea de zi fiind discutarea situației generate de adoptarea Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 7/2019, publicată în Monitorul Oficial, Partea I nr. 137 din 20 februarie 2019.
Adunarea Generală a Judecătorilor din cadrul Judecătoriei Ploiești, întrunită la data de 27.02.2019, ora 10.00, în cvorum legal, a adoptat cu majoritatea voturilor membrilor prezenți, ca formă de protest fată de adoptarea Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 7/2019, în vederea abrogării actului normativ antemenționat, cu excepția dispozițiilor care au fost adoptate ca urmare a sesizării Consiliului Superior al Magistraturii (aspecte privind admiterea în cadrul Institutului Național al Magistraturii și activitatea specifică desfășurată de această instituție), următoarele masuri¬:

1. Emiterea prezentului comunicat,
2. În perioada 28.02.2019 " 08.03.2019, judecătorii vor purta, in timpul ședințelor de judecata, banderole albe,
3. În perioada 28.02.2019 " 08.03.2019 toate ședințele de judecată vor fi suspendate pentru treizeci de minute, în intervalul 12.00 " 12.30, după care se vor relua.

In adoptarea acestei hotărâri, Adunarea Generală a avut în vedere următoarele motive:
1. Adoptarea Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 7/2019 fără avizul Consiliului Superior al Magistraturii, impus de prevederile art. 9 alin. 1 din Legea nr. 24/2000 privind normele de tehnică legislativă pentru elaborarea actelor normative, încalcă în mod grav și nescuzabil principiul cooperării loiale între cele trei puteri exercitate într-un stat democratic: legislativă, executivă și judecătorească, evocat în mod constant de către Curtea Constituțională a României în jurisprudența sa.
2. Cu excepția dispozițiilor care au fost adoptate ca urmare a sesizării Consiliului Superior al Magistraturii (aspecte privind admiterea în cadrul Institutului Național al Magistraturii și activitatea specifică desfășurată de această instituție), adoptarea Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 7/2019 nu justifică o urgență imperioasă care să corespundă unei nevoi stringente de modificare a Legii nr. 303/2004 privind statutul judecătorilor și procurorilor, Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară și Legii nr. 317/2004 privind Consiliul Superior al Magistraturii, în contextul în care toate aceste 3 legi au fost modificate de către Parlament în toamna anului 2018.

3. Introducerea unui nou caz de eliberare din funcția de judecător prin Ordonanța de
Urgență a Guvernului nr. 7/2019, respectiv prin "neîndeplinirea condiției privind buna reputație,
dacă în acest din urmă caz se apreciază că nu se impune menținerea în funcție", reprezintă o
subminare a independenței judecătorului, în condițiile în care textul normativ nu este clar și
predictibil, nefiind menționate și explicate criteriile legale care să corespundă conceptului de
"bună reputație".

4. Principiul separației carierelor, instituit prin art. 1 alin. 2 din Legea nr. 303/2004 privind statutul judecătorilor și procurorilor, care a fost introdus prin Legea nr. 242/2018 pentru modificarea și completarea Legii nr. 303/2004 privind statutul judecătorilor și procurorilor, a fost nesocotit în mod flagrant prin modificările aduse de Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 7/2019.

5. Scoaterea Secției pentru investigarea infracțiunilor din justiție din arhitectura
constituțională care instituie principiul controlului ierarhic în cadrul Ministerului Public, prin
modificările realizate de Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 7/2019, vulnerabilizează
independența sistemului judiciar și reprezintă o abordare aptă să faciliteze creșterea presiunii în
activitatea judiciară.

COMENTARII

COMENTEAZA SI TU



Ultimele comentarii
Va multumesc
Nu doar conductele trebuie schimbate în spital, personalul medical care habar nu are sa își facă treaba vor doar bani și atit, nu mai lucrează nimeni în interesul pacientului, exemplu am fost cu fetita pentru o radiografie la coloana fetita având scolioza și aveam un control la un medic care vine din București o data la câteva luni, pai am plătit consultația copilei și ce sa vedeți ca pe sidiul care ni sa dat de la radiografie era o adunare generala se vedeau toate la grămadă coaste cu coloana, nu am rezolvat nimic ca na fost bun sidiul am plătit banii degeaba și întreb cine ne da banii înapoi cine ne da banii pentru următorul control cine răspunde de acești angajați? Poate îmi răspunde cine sper
Moștenește pe tatăl lui.Inteligenta și educatie
Pe DN1 B , degaba sunt separatoare daca trecerile de pietonii nu sunt iluminate calumea .....de la Bucov pana la Chitorani o trecere nu e iluminata cum trebui!
Poate intrati cu acest sistem si in interiorul orașului Băicoi, pe Str.Republicii, sa vedeți cu ce viteza trec masinile de mare tonaj, peste limitatoarele de viteza, montate ca sa ne strice structura de rezistenta a caselor, nu pentru micsorarea vitezei. Poate, intr-o zi luați măsuri, până nu cad casele pe noi. Poate intr-o zi invatati sa preveniti si sa remediati anumite acțiuni.
Curs valutar
EUR Euro 4.9767 -0.0001
USD Dolarul SUA 4.5780 0.0075
GBP Lira sterlina 5.8200 0.0121
CHF Francul elvetian 5.2672 0.0041
XAU Gramul de aur 298.0198 0.5677