La nivelul județului Prahova sunt organizate 624 de secții de votare pentru primul tur al alegerilor pentru Președintele României

23 Nov 2024 16:13
La nivelul județului Prahova sunt organizate 624 de secții de votare pentru primul tur al alegerilor pentru Președintele României
Prefectul județului Prahova informează opinia publică cu privire la următoarele aspecte privind organizarea și desfășurarea activităților referitoare la primul tur al alegerilor pentru Președintele României din anul 2024:

1. În ceea ce privește prerogativa potrivit căreia Instituția Prefectului coordonează activitatea primariilor pentru realizarea transportului materialelor, documentelor și tipizatelor prevăzute de lege pentru desfășurarea procesului electoral, prefectul județului împreună cu președintele Biroului Electoral Județean au realizat grafice pentru distribuirea materialelor electorale, în vederea asigurării securității procesului electoral și eficienței resurselor utilizate. De asemenea, prefectul asigură în acest moment activitatea de transport și predarea buletinelor de vot, precum și a celorlalte materiale necesare votării către președinții birourilor electorale ale secțiilor de votare.

2. Prefectul județului împreună cu structurile Ministerului Afacerilor Interne asigură menținerea ordinii publice la secțiile de votare în zilele votării, precum și în zilele ce premerg și succed acestei zile.

3. Începând cu data de 24.11.2024, orele 21.00, Instituția Prefectului asigură preluarea materialelor electorale de la președinții secțiilor de votare din județ, activitate ce se va desfășura conform unui plan agreat împreună cu președintele Biroului Electoral Județean, reprezentanții Autorității Electorale Permanente și structurile Ministerului Afacerilor Interne. Această activitate se va desfășura la „Sala Sporturilor Olimpia” din Ploiești, unde se vor asigura condițiile optime atât pentru personalul care predă, cat și pentru personalul care primește buletinele de vot.

La nivelul județului Prahova, pentru acest scrutin, au fost organizate 624 de secții de votare, având un total de 632.515 alegători înscriși pe listele electorale.
Pentru a asigura transparența și corectitudinea procesului electoral, fiecare secție de votare va beneficia de o urnă standard, alături de o urnă specială destinată situațiilor speciale conform prevederilor legale.
Pentru primul tur al alegerilor prezidențiale, au fost primite 697.038 buletine de vot, care urmează să fie distribuite sâmbătă, 23 noiembrie 2024. Predarea acestor materiale către reprezentanții unităților administrativ-teritoriale se va desfășura între orele 6:00 și 15:00, cu sprijinul personalului din cadrul Instituției Prefectului Județul Prahova.

COMENTARII

COMENTEAZA SI TU



Ultimele comentarii
Va multumesc
Nu doar conductele trebuie schimbate în spital, personalul medical care habar nu are sa își facă treaba vor doar bani și atit, nu mai lucrează nimeni în interesul pacientului, exemplu am fost cu fetita pentru o radiografie la coloana fetita având scolioza și aveam un control la un medic care vine din București o data la câteva luni, pai am plătit consultația copilei și ce sa vedeți ca pe sidiul care ni sa dat de la radiografie era o adunare generala se vedeau toate la grămadă coaste cu coloana, nu am rezolvat nimic ca na fost bun sidiul am plătit banii degeaba și întreb cine ne da banii înapoi cine ne da banii pentru următorul control cine răspunde de acești angajați? Poate îmi răspunde cine sper
Moștenește pe tatăl lui.Inteligenta și educatie
Pe DN1 B , degaba sunt separatoare daca trecerile de pietonii nu sunt iluminate calumea .....de la Bucov pana la Chitorani o trecere nu e iluminata cum trebui!
Poate intrati cu acest sistem si in interiorul orașului Băicoi, pe Str.Republicii, sa vedeți cu ce viteza trec masinile de mare tonaj, peste limitatoarele de viteza, montate ca sa ne strice structura de rezistenta a caselor, nu pentru micsorarea vitezei. Poate, intr-o zi luați măsuri, până nu cad casele pe noi. Poate intr-o zi invatati sa preveniti si sa remediati anumite acțiuni.
Curs valutar
EUR Euro 4.9767 -0.0001
USD Dolarul SUA 4.5780 0.0075
GBP Lira sterlina 5.8200 0.0121
CHF Francul elvetian 5.2672 0.0041
XAU Gramul de aur 298.0198 0.5677